Pirkti ar nuomotis komercines patalpas Vilniuje?
Lap 30, 2021
Komercinės paskirties nekilnojamo turto objektai yra skirti vykdyti tam tikrą ekonominę veiklą. Pastebėta, kad anksčiau komercinėmis patalpomis labiau domėdavosi mažos įmonės, siekiančios saugiai įdarbinti pinigus. Tuo tarpu, šiandien pastebimas ir atskirų fizinių asmenų susidomėjimo augimas. Nepaisant pandemijos sukeltų sunkumų ar kitų trukdžių, verslo pasaulis kasdien pasipildo vis naujais nariais. Todėl naujos komercinės patalpos Vilniuje ne tik išlieka labai aktuali paklausa, bet ir tos paklausos poreikis ima viršyti pasiūlą.
Aišku, pirmiausia dera nuspręsti ar patalpas pirksite ar nuomosite. Jeigu jūsų veikla dar tik prasideda, tikriausiai priimtinesniu variantu bus komercinių patalpų nuoma. Tuo atveju, kai verslas jau įsibėgėjęs ir jo krypties keisti tikrai nežadate, perkamos naujos komercinės paskirties patalpos, tikriausiai, būtų geriausias variantas. Verta viską gerai apsvarstyti ir susitaikyti su faktu, jog tiek vienas, tiek kitas variantas turi savų privalumų ir trūkumų. Pirmiausia apie perkamas komercines patalpas sostinėje:
- Pirkėjai tampa absoliučiais nupirktų patalpų šeimininkais. Nereikia nieko derinti, aiškumas dėl ateities, galima įsikelti ir pradėti dirbti iškarto.
- Galima drąsiai derėtis su kaimynais dėl galimybės plėstis, organizuoti remonto darbus ar tiesiog užsitikrinti jūsų verslui draugišką ir palankią kaimynystę.
- Užtikrina stabilumą ir leidžia sutaupyti. Jeigu jūsų versle naudojama įranga užima daugiau vietos arba yra tiesiog labai įvairi, tuomet jos kilnojamas, kai nuomos sutarties savininkas nenori pratęsti, gali atimti daug laiko ir bereikalingų išlaidų. Sutikite, turint savo patalpas to išvengsite garantuotai.
- Jūsų patalpų vertė gali ateityje smarkiai didėti. Jei jums pasiseka įsigyti pastatą būsimame rajone arba nekilnojamojo turto ciklo pabaigoje, ateityje turto vertė gali labai padidėti.
Jeigu nusprendėte, jog nuomositės komercines patalpas, turėtumėte žinoti keletą svarbių dalykų:
- Nuo pasirinkto termino priklauso nuomos mokestis. Visuomet bus geriau ir finansiškai naudingiau ilgalaikė sutartis ir sutarties peržiūrėjimo galimybės. Ilgalaikė nuomos sutartis paprastai sudaroma su galimybe ją peržvelgti kas 2-3 metai. Turėtumėte atsižvelgti ir į tai, kokios nuomos mokėjimo sąlygos: ar jos lanksčios, ar bus mokama į priekį. Viską įvertinę pagal savo poreikius ir galimybes galėsite pasirinkti tinkamiausią variantą.
- Atsakingai pasirašykite sutartį. Sutartis dažniausiai būna pateikiama tokiomis sąlygomis, kurios yra naudingesnės nuomojančiam asmeniui ar įmonei, o ne nuomininkui. Todėl reikia būti itin atidiems. Labai gerai, jog į sutartį bus įtrauktas punktas dėl nuostolių atlyginimo tuo atveju, kai nuomojamomis patalpomis negalima naudotis ne dėl nuomojančio verslininko kaltės. Taip pat, verta atidžiai patikrinti įsikėlimo ir išsikėlimo sąlygas ir terminus, sutarties nutraukimo sąlygas ir apibrėžti avanso dydį.